Jak udowodnić wpłatę wkładu własnego?

W dzisiejszej dobie coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa kredytu mieszkaniowego. Dla niektórych zaciągnięcie takiego kredytu to jedyny sposób na własne M. Jednak banki tak łatwo kredytów mieszkaniowych nie dają, chociaż notuje się z roku na rok większy wskaźnik przydzielania tego rodzaju kredytów, to jednak są one ściśle obwarowane pewnymi zasadami.

Zdolność kredytowa i wkład własny

Kredyt mieszkaniowy to kredyt bardzo poważny i duży, dlatego banki dokładnie prześwietlają naszą zdolność kredytową i wymagają od nas wkładu własnego. Czym zatem jest ten wkład własny?
Jest to kapitał, którym dysponuje kredytobiorca, dopiero wkład własny plus kwota przydzielonego kredytu stanowi wartość nieruchomości, o której jest mowa. Posiadanie wkładu własnego to obecnie 10 – 20 % wartości mieszkania lub domu.

Nie tylko gotówka

Wkład własny to nie tylko gotówka, jednak bez względu na to czy byłyby to środki z książeczki mieszkaniowej, zakupione materiały budowlane, poniesiony nakład finansowy w budowie danej nieruchomości zawsze musi być odpowiednio udokumentowany.

Co należy przedstawić w banku

Banki wymagają udokumentowania wkładu własnego, nie jest to kwota, którą przelewamy do banku, jednak bez wcześniejszego jej udokumentowania nie otrzymamy kredytu.

Prędzej czy później musimy się dowiedzieć – jak udokumentować wkład własny do kredytu?
Wszystko zależy od tego co będzie tym wkładem, bowiem nie zawsze musi być to gotówka. Wkład własny udokumentować możemy:

  • fakturą z pełnymi naszymi danymi,
  • oświadczeniem o wpłacie zaliczki na poczet nieruchomości,
  • potwierdzeniem przelewu,
  • oświadczeniem o poniesionych kosztach przy powstaniu danego budynku,
  • informacją o przelaniu środków ze zlikwidowanej książeczki mieszkaniowej.

Sprawdź również jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu.

Secured By miniOrange