Czym są wakacje kredytowe i czy warto z nich korzystać

Nie radząc sobie ze spłatą pożyczki czy kredytu najlepiej od razu zwrócić się do instytucji, w której ma się dług. Pozwoli to wspólnie wypracować rozwiązanie i uniknąć przykrych nieprzyjemności takich jak wpisanie do rejestru BIK. Jednym z rozwiązań, jakie proponują banki, są wakacje kredytowe.  Czym one są i czy warto z nich skorzystać?

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to jeden z produktów bankowych dedykowany osobom posiadającym zaciągnięty kredyt lub pożyczkę. Starać mogą się o nie osoby, które mają problem z regularną spłatą comiesięcznych rat. Wakacje od kredytu to bowiem to nic innego jak odroczenie spłaty zobowiązania na pewien czas. Oznaczają, że zawieszeniu ulega zarówno spłata raty kapitałowej, jak i odsetkowej. Wakacje kredytowe można zastosować i przy kredycie gotówkowym, i przy hipotecznym. Zazwyczaj stosuje się je przy pożyczkach długoterminowych i o znacznej wysokości. Informacja o możliwości skorzystania z opcji wakacji kredytowych powinna być zawarta w umowie kredytu hipotecznego, podpisywanej z bankiem.

Jak starać się o wakacje od kredytu?

Wakacje kredytowe nie są usługą „na żądanie”. Aby móc z nich skorzystać należy uzgodnić to z bankiem. Bank analizując aktualną sytuację klienta, zgodzi się na wakacje lub odmówi ich, a także indywidualnie ustali czas pomiędzy kolejnymi wakacjami w spłacie rat. Warto też pamiętać, że nie każdy bank oferuje taką usługę. Niektóre zamiast wakacji od kredytu oferują tzw. karencję w spłacie rat, która rządzi się zupełnie innymi prawami.
Wakacje kredytowe każdemu klientowi mogą być przyznawane na innych warunkach. Największe szanse na nie mają wzorowi kredytobiorcy, czyli ci, którzy swoje zobowiązania spłacali dotychczas terminowo i bez problemu wywiązywali się z podpisanej umowy. Jednym z podstawowych warunków jest też terminowa spłata minimum pierwszych 12 rat pożyczki.

Zobacz również jakich dokumentów potrzebujesz by starać się o zmianę warunków kredytowania.

Dla kogo są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to produkt, z którego można skorzystać, mając problem z comiesięczną spłatą zadłużenia. Nie powinno się jednak korzystać z nich za często i decydować na nie tylko w sytuacjach awaryjnych takich jak utrata pracy, poważna choroba, problemy rodzinne.

Sprawdź również co jeszcze warto wiedzieć o kredytach hipotecznych, oraz sprawdź słowniczek pojęć związanych z kredytami.

Ile trwają wakacje od kredytu?

Długość wakacji od kredytu zależy od banku. Jedne proponują odroczenie jednej lub kilku rat, inne pozwalają na zawieszenie spłaty nawet na rok. Czasem wakacje można zrobić sobie raz na rok, innym razem częściej.

Czy wakacje kredytowe się opłacają?

Wakacje od kredytu czasem są jedynym rozsądnym rozwiązaniem, który pozwala opanować problemy finansowe. Z tego punktu widzenia są one opłacalne, jednak nie zawsze są one korzystne dla domowego budżetu. Niektóre banki za wzięcie wakacji kredytowych doliczają dodatkową opłatę do później spłacanych rat.

Secured By miniOrange