Dlaczego bank odmówił kredytu i co mogę z tym zrobić?

Planując zaciągnięcie kredytu, nikt nie sądzi, że jego wniosek może zostać odrzucony. A jednak… Istnieje wiele przyczyn takiej odmownej decyzji. Nie należy się jednak załamywać, nie oznacza, że dana osoba całkowicie straciła szansę na jakikolwiek kredyt. Najpierw warto sprawdzić, dlaczego bank odmówił kredytu.

W przypadku spotkania się z decyzją odmowną, warto zastanowić się nad wnioskowaniem o inny rodzaj produktu finansowego lub spróbować w innym banku. Dobrym pomysłem jest też przeanalizowanie własnej sytuacji i poznanie ewentualnych przyczyn odmowy oraz podjęcie działań mających na celu poprawę takiej sytuacji. Warto dodać, że bank nie musi podawać powodu odmowy, z wyjątkiem sytuacji, w której powodem jest jakiś przedawniony dług – w takiej sytuacji bank informuje o bazie, z której dowiedział się o opóźnieniu (np. BIK).

Zanim złożymy wniosek o kredyt warto sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać kredyt hipoteczny.

Skąd bierze się decyzja odmowna?

Bardzo dobrym pomysłem jest spokojne przeanalizowanie ewentualnych przyczyn odmowy. Najczęściej banki podejmują negatywną decyzję ze względu na jeden lub kilka z poniższych powodów:

  • negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej spowodowany przez problemy ze spłatą jakiegoś wcześniejszego zadłużenia,
  • brak zatrudnienia, które jest stabilne,
  • brak zdolności kredytowej,
  • wygórowane warunki kredytowe stawiane przez konkretny bank.

Co zrobić w przypadku gdy bank odmówił kredytu?

Podstawową sprawą jest określenie przyczyny odmowy. Osoby będące na okresie próbnym lub pracujące bez umowy o pracę mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu, ponieważ bank nie jest pewien co do stabilności i pewności zatrudnienia. Czasami więc wystarczy tylko poczekać na osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy lub podpisanie właściwej umowy o pracę. Problemem mogą być też niespłacone zobowiązania, takie jak na przykład rachunek za telefon, itp. Warto więc wszystko dokładnie sprawdzić i uregulować. Po wyeliminowaniu przyczyn odmowy można ponownie złożyć wniosek kredytowy w danym banku i wówczas istnieje szansa, że decyzja będzie pozytywna. A jak poprawić swoją zdolność kredytowa? Odpowiedź na te pytania znajduje się w tym artykule.

Zła historia kredytowa – czy da się ją poprawić?

Poprawa historii kredytowej jest jak najbardziej możliwa. Co prawda nie możemy cofnąć czasu, ale warto zacząć dbać o nasze aktualne zobowiązania i regulować je terminowo, a nawet w miarę możliwości przed czasem. Dzięki temu banki zauważą poprawę sytuacji i spojrzą na klienta bardziej przychylnie. Historia kredytowa ma mniejsze znaczenie w firmach pożyczkowych. Warto też zapoznać się z ofertami innych banków, które może podchodzą do tematu łagodniej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Jak stworzyć pozytywną historię kredytową.

Secured By miniOrange