Jak budować pozytywną historię kredytową?

Przyznanie kredytu uzależnione jest od zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank, udzielając kredytu, podejmuje pewne ryzyko, które poprzez wnikliwą analizę zdolności kredytowej, ma być w zamyśle zminimalizowane. Jak zbudować pozytywną historię kredytową, zwiększającą zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Dokonując analizy zdolności kredytowej, bank ocenia, czy kredytobiorca spłaci pożyczone pieniądze wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Bank dokonuje:
1. Analizy ilościowej, podczas której instytucja bankowa określa:
– wysokość miesięcznych dochodów oraz źródło dochodów,
– miesięczne koszty związane z utrzymaniem (czynsz, podstawowe rachunki),
– historię kredytową.
2. Analizy jakościowej, podczas której bank określa:
– stan cywilny kredytobiorcy,
– wykształcenie,
– wiek,
– liczbę osób pozostających na utrzymaniu,
– sytuację mieszkaniową.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Planując ubieganie się o przyznanie dużego kredytu, warto wcześniej zbudować swoją pozytywną historię kredytową. Konsekwentne budowanie pozytywnej historii kredytowej może zwiększyć szanse na udzielenie kredytu. Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

1. Regularna spłata rat

Posiadając zobowiązania finansowe warto regularnie i terminowo dokonywać spłat comiesięcznych rat. Zdolność kredytowa związana jest przede wszystkim z wiarygodnością finansową klienta.

2. Spłata chwilówek

Posiadając drobne zobowiązania kredytowe, takie jak popularne chwilówki, warto spłacić je jak najszybciej, aby nie dopuścić do przekredytowania.

3. Rezygnacja z kart kredytowych

Przed złożeniem wniosku kredytowego warto pozbyć się zbędnych produktów bankowych, takich jak karty kredytowe, debetowe czy limit na koncie.

Secured By miniOrange