Jak stworzyć pozytywną historię kredytową?

Można posiadać 3 rodzaje historii kredytowej: dobrą, złą lub żadną. Ta ostatnia jest najgorsza, gdyż złą historię w BIK można wyczyścić i poprawić z czasem. Brak historii kredytowej, blokuje bank przed podjęciem decyzji, gdyż nie wie czego może się spodziewać.

Dobra historia kredytowa tzn. trzeba być w BIK i posiadać kredyty

Powszechna opinia mówi, że najlepiej nie mieć kredytów, kart kredytowych czy debetów. Dla banku czy innej instytucji finansowej taki klient to zagadka. Analitycy przy udzielaniu kredytów lubią opierać się na systemach scoringowych, które przedstawiają klienta w postaci liczb i współczynników ryzyka. Jeżeli nie mają takich danych, to bezpiecznie jest dla nich odmówić udzielenia kredytu. W taką pułapkę najczęściej wpadają ludzie młodzi, którzy zaczynają karierę zawodową i składają wniosek o kredyt hipoteczny, jako ich pierwszy kredyt.

Co zrobić kiedy nie posiada się historii kredytowej, a planuje się, złożenie wniosku o kredyt hipoteczny?

Jak sobie poradzić z takim problemem? Najlepiej jak najszybciej zbudować dobrą historię kredytową, zanim złoży się wniosek o tak duży i poważny kredyt.
Można:
– Zawnioskować o uruchomienie debetu w koncie ROR, może być nawet 1000 zł, będzie on widoczny w BIK. Nawet jeżeli debet nie będzie wykorzystywany, uwiarygodni on Cię jako wiarygodnego kredytobiorcę. Najlepiej by było korzystać z kredytu i go regularnie spłacać, ale może to powodować dodatkowe koszty.

– Złożyć wniosek o kartę kredytową. Korzystanie z karty kredytowej z głową czyli regularne spłacanie w terminie w zupełności wystarczy, aby zbudować dobrą historię kredytową. Należy pamiętać, że limit karty obniża zdolność kredytową, więcej jeśli będzie jej brakowało, warto złożyć zlecenie zamknięcia karty przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny.
– Wzięcie pożyczki na dowolny cel i spłacanie regularne.
– Kupienie dowolnego produktu na raty. W tym przypadku warto spłacić 6 rat regularnie, a w 7 racie spłacić całkowicie zadłużenie. Pokaże to, że klient jest terminowy, a także, że zależy mu na wcześniejszym regulowaniu zadłużenia, które może, ale nie musi zadziałać na korzyść podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego.

Secured By miniOrange