Jak wybrać dobry kredyt mieszkaniowy?

Kupno własnego mieszkania jest przełomowym krokiem w życiu. By zrealizować ten cel, musimy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w jednym z banków, które funkcjonują obecnie na rynku. Warto jednak jak najlepiej przygotować się do tego, aby uniknąć zbędnego stresu oraz ewentualnego błędu. Postaramy się więc podpowiedzieć, jak wybrać dobry kredyt mieszkaniowy tak, aby móc cieszyć się wymarzonym mieszkaniem bez zmartwień.

Czym charakteryzuje się dobry kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to kredyt celowy, bezgotówkowy, przeznaczony na zakup nieruchomości. Może być ona na etapie budowy, ale również gotowa do zamieszkania. W pierwszym przypadku lokal pochodzi z rynku pierwotnego, a w drugim– z wtórnego. Niezależnie od tego, jaki lokal nas interesuje, kroki podejmowane w celu zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego są podobne. W pierwszej kolejności powinniśmy oczywiście oszacować swoją zdolność kredytową, a potem zastanawiać się właśnie nad tym, jak wybrać dobry kredyt mieszkaniowy. Pamiętajmy jednak o tym, że większość banków decyduje się na pokrycie jedynie kosztów związanych z remontem, czy wykończeniem lokalu, zaś wydatki wynikające z kupnem mebli, czy po prostu aranżacją wnętrz, przypadają w udziale nam.

Sprawdź, czy warto zaciągnąć kredyt mieszkaniowy pomimo pandemii wirusa.

Nie można zapomnieć też o tym, że biorąc kredyt, trzeba dysponować tak zwanym wkładem własnym. Z tego powodu warto zorientować się, na jakim poziomie plasuje się nasz wkład w przypadku każdego banku. Zazwyczaj wynosi on 20%, jednak minimalny odsetek może mieć tylko 10 procent. Co dla nas, jako klientów, jest znacznie bardziej korzystne. Warto również sprawdzić dokładnie jakie są warunki uzyskania interesującego nas kredytu mieszkaniowego.

Zanim zaczniesz poszukiwania dobrego kredytu mieszkaniowego, zapoznaj się ze słowniczkiem pojęć związanych z kredytami.

Jak wybrać kredyt mieszkaniowy, aby był on jak najbardziej dogodny dla nas?

Jednym z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę podczas analizy ofert kredytowych, jest tak zwana Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Najbardziej korzystna dla nas opcja to ta, w której RRSO będzie po prostu jak najniższa. Zniweluje to automatycznie wysokość kwoty, jaką będziemy musieli zwrócić kredytodawcy. Ważna będzie również kwota miesięcznej raty, którą trzeba systematycznie uiszczać niejednokrotnie przez kilka lat. Warto więc bardzo poważnie przygotować się do tego oraz szczegółowo oszacować nasze dochody i wydatki. Niektóre banki, które udzielają kredytów mieszkaniowych, pobierają prowizję, która może wynosić nawet kilka procent wartości pożyczonej kwoty, a innym, stałym kosztem jest tak zwana marża. Analizując to, jak wybrać kredyt mieszkaniowy, zwracajmy więc uwagę na to, jakie koszta tak naprawdę będziemy musieli ponieść.

Secured By miniOrange