Koszty związane z kredytem hipotecznym

Wśród kredytów, które obecnie zaciągane są bardzo często, znajduje się kredyt hipoteczny. Decydując się na niego, należy zdać sobie sprawę, że jest to ogromne zobowiązanie na naprawdę długi czas. Większość osób spłaca kredyt hipoteczny przez minimum dwadzieścia lat. Zanim udamy się do banku powinniśmy być również świadomi tego, że kredyt hipoteczny wiąże się z wysokimi kosztami, które będziemy musieli unieść. Co się do nich zalicza?

Oprocentowanie

Chodzi w tym wypadku o odsetki, które każdy kredytobiorca zobowiązany jest spłacić razem z pożyczoną od banku sumą pieniędzy. Warto pamiętać, że im niższe oprocentowanie kredytu, tym lepiej. Poniesiemy wtedy niższe koszty, a do banku oddamy mniejszą sumę pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że w większości banków różnice w oprocentowaniu są naprawdę niewielkie. Jeżeli w umowie nie możemy znaleźć wzmianki o wysokości odsetek, zawsze powinniśmy dopytać o to pracownika, który podpisuje z nami umowę. Jest to bowiem jedna z bardziej istotnych informacji.

Prowizja

Każdy bank zarabia na tym, że pożycza nam pieniądze. Pobierana prowizja jest właśnie tym zarobkiem. Niektóre banki podają ją w formie konkretnej kwoty. Inne stosują zapis procentowy. Zanim podpiszemy umowę z bankiem, powinniśmy dopytać, czy prowizję można zmniejszyć. Tyczy się to zwłaszcza tych osób, które są stałymi klientami banku. Wysokość prowizji zawsze można próbować negocjować.

Ubezpieczenie

Dzisiaj każdy kredyt hipoteczny musi być ubezpieczony. Kredyty hipoteczne związane są dzisiaj z koniecznością wykupienia ubezpieczenia na życie. W wielu wypadkach banki próbują narzucać klientom ubezpieczyciela. Tutaj warto pamiętać, że nie mogą tego robić, a kredytobiorca zawsze ma możliwość wyboru towarzystwa, w którym chce wykupić ubezpieczenie na życie. Im korzystniejsza oferta, tym mniejsze koszty. Nie warto więc ulegać namowom pracowników banku i wykupować ubezpieczenia wraz z podpisywaniem umowy na kredyt.

W niektórych bankach spotkać można się z innymi kosztami dodatkowymi. Zawsze wiążą się one z tym, że kredyt kosztuje nas więcej.

Secured By miniOrange