Mieszkanie dla Młodych. Jakiej wysokości dopłaty?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych cieszy się rosnącą popularnością. Dzięki dofinansowaniu wkładu własnego w czasie zaciągania kredytu hipotecznego więcej osób decyduje się na zakup mieszkania.

Program

Jedynym środkiem pomocy, jaki oferuje program jest dofinansowanie wkładu własnego, który jest wymagany przez każdy bank, jeżeli pragniemy zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. Nie ma możliwości skorzystania z programu w innych sytuacjach.

Wsparcie przeznaczone jest dla każdej osoby przed 35 rokiem życia, która nie posiada własnego mieszkania. Kryterium wieku może być pominięte, jeżeli w rodzinie znajduje się przynajmniej trójka dzieci. Wysokość dofinansowania wkładu własnego jest zależna od ilości posiadanych dzieci.

Dopłaty

Osoby zaakceptowane do programu mogą liczyć na 10, 15, 20 lub 30% dofinansowania wkładu własnego. W określonych warunkach można również uzyskać dodatkowe 5% wsparcia na spłatę zaciągniętego kredytu.

10% wsparcia mogą uzyskać osoby, które nie posiadają żadnego dziecka. Dotyczy to zarówno małżeństw, jak i osób niebędących w związku. Wsparcie 15% uzyskają osoby samotne, jak i małżeństwa, które wychowują co najmniej jedno dziecko. Uzyskana pomoc w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wzrasta do 20% przy dwójce dzieci i 30% przy trójce.

Jeżeli w czasie 5 lat od momentu zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub czwarte dziecko możemy uzyskać jednorazowe 5% dofinansowania na spłacenie kredytu. Wniosek musi być złożony w ciągu 6 miesięcy od momentu narodzin lub przysposobienia.

Zwrot pieniędzy

Istnieją sytuacje, w których zmuszeni będziemy do oddania uzyskanego dofinansowania. Najczęściej jest to konsekwencja nieodpowiedniego użytkowana lokalu jak oddanie go pod wynajem, odstąpienie osobom trzecim, czy też przeniesienie prawa własności.

Secured By miniOrange