Mieszkanie na wynajem czy na kredyt hipoteczny?

Oferta mieszkań na wynajem i do kupna na rynku pierwotnym i wtórnym jest bardzo duża. Rynek nieruchomości jest w ostatnich latach najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą. Wiele osób staje przed dylematem, która z opcji jest najbardziej opłacalna.

Mieszkania na wynajem

To oferta skierowana przede wszystkim do osób młodych, które studiują lub rozpoczęły pracę zawodową. Ich zaletą jest możliwość wyboru najdogodniejszej lokalizacji związanej z bliskim dojazdem do uczelni lub pracy. I w zasadzie zalety niezależnego mieszkania w samodzielnym lokalu na tym się kończą. Cena wynajmu, opłacenie mediów są wysokie.

Mieszkanie na kredyt

Alternatywą dla mieszkania wynajmowanego jest zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Miesięczne koszty wynajmu i raty kredytowej najczęściej są porównywalne. Zasadnicza różnica polega na efekcie końcowym. Wynajmując mieszkanie przysparzamy dochód właścicielowi, zawsze musimy dostosować się do jego wymagań. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny, w przyszłości będziemy jego właścicielami, jego wartość to nasz kapitał. W każdej chwili możemy go sprzedać lub wynająć. Przed wybraniem się do banku by złożyć wniosek kredytowy sprawdź, co trzeba wiedzieć o kredytach mieszkaniowych oraz jakie dokumenty są Ci potrzebne by móc starać się o kredyt.

Rata stała czy rata malejąca?

W zasadzie większość klientów banków wybiera raty stałe. Ich wielkość mogą dopasować do możliwości budżetu domowego, wydają się bezpieczne, wymagają mniejszej zdolności kredytowej niż przy ratach malejących. Tylko niewielki odsetek klientów ma świadomość, że równe raty wiążą się z większymi kosztami. W przypadku dużych kredytów na długi okres czasu różnica może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd taka różnica?

Wynika ona przede wszystkim ze struktury rat. W przypadku rat malejących główną część stanowi rata kapitałowa, która systematycznie zmniejsza zadłużenie i należne od niego odsetki. Sprawdź, także od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego.

W przypadku rat równych kapitał podzielony jest na ilość rat odpowiadającej wielkości kapitału. Znaczącą wielkość raty równej stanowią jednak odsetki. Spłata kapitału jest znacznie wolniejsza niż w przypadku rat malejących i znacznie droższa. Bardzo często nieświadomość konsumentów wykorzystują doradcy kredytowi, którzy zalecają przede wszystkim raty równe, przynoszące bankowi większe zyski.

Secured By miniOrange