Najważniejsze informacje dotyczące RRSO

RRSO to najistotniejszy wskaźnik kredytów bankowych i pozabankowych. Informuje on o najważniejszym, czyli całkowitym koszcie zadłużenia. Mimo to nadal wiele osób pomija go przy analizie ofert kredytów i pożyczek. Bardzo często ignorowanie wskaźnika RRSO wynika z niewiedzy i nieumiejętności jego poprawnego odczytania. Jakie są najważniejsze informacje dotyczące Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

RRSO to najważniejszy wskaźnik brany pod uwagę podczas wyboru kredytu lub pożyczki. Więcej o tym jak przygotować się do wzięcia kredytu znajdziesz tutaj. Jakie dane zawiera, co dzięki niemu wiemy o kredycie. Oto kilka najważniejszych faktów o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania.

Fakt nr 1: Określa całkowity koszt kredytu

RRSO pozwala dowiedzieć się, ile w rzeczywistości będzie kosztowała pożyczka lub kredyt. Wartość wskaźnika podawana jest w procentach, w stosunku rocznym. Na RRSO składają się wszystkie koszty zobowiązania nie tylko pożyczony kapitał i odsetki, ale także koszty związane z przygotowaniem umowy, prowizje, ubezpieczenia, ewentualne przedłużenie spłaty, wizyty doradców w domu, koszty ponagleń do zapłaty wystawiane przez instytucję finansową.

Fakt nr 2: To wskaźnik, który łatwo można sprawdzić

Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania podają w swoich ofertach wszystkie banki, firmy pożyczkowe i parabanki. Są one do tego zobowiązane przez prawo. Informacja o wysokości tego wskaźnika musi być też zawarta w każdej umowie kredytu bankowego. Aby ułatwić wybranie najlepszego produktu finansowego, RRSO podają też rankingi i kalkulatory kredytowe. O wysokość RRSO można zapytać również pracownika banku lub innej instytucji pożyczkowej. Matematyka zna także wzór na wyliczenie wysokości tego wskaźnika, jednak jest on skomplikowany i o wiele łatwiej skorzystać jest z gotowych kalkulatorów.

Fakt nr 3: RRSO może wynosić 0%

W przypadku wielu chwilówek RRSO wynosi 0%. Nie jest to błędem czy próbą oszustwa klientów. Firmy pożyczkowe w ten sposób chcą zachęcić do korzystania z ich usług. RRSO 0% najczęściej więc oferowane jest nowym klientom, którzy po raz pierwszy zaciągają chwilówkę. Zerowe RRSO oznacza, że pierwsza szybka pożyczka będzie darmowa i zadłużając się np. na 1000 złotych, tylko tyle trzeba będzie zwrócić.

Fakt nr 4: Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania nie zawsze wynosi tyle samo

Wysokość RRSO nie jest równa dla wszystkich produktów bankowych. Na jego wysokość wpływa przede wszystkim termin, w jakim kredyt lub pożyczka ma być spłacona. Im krótszy czas spłaty zadłużenia tym RRSO jest wyższe. Im więc dłuższy okres kredytowania tym RRSO będzie mniejsze.

Fakt nr 5: Pozwola porównać oferty kredytów

Wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania to ten, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, porównując oferty kredytów i pożyczek. Pozwala on wybrać najlepszą ofertę. Porównując RRSO poszczególnych pożyczek, można się przekonać, która będzie kosztować najwięcej, a zatem będzie tą niekorzystną.

Secured By miniOrange