Prowizja doradcy kredytowego – sprawdź ile wynosi
Jeśli musisz zaciągnąć kredyt hipoteczny i nie wiesz jak to zrobić samodzielnie. Wtedy z pomocą może przyjść nam doradca kredytowy. Kim jest doradca kredytowy i ile zarobi na pomaganiu nam?
Prowizja doradcy kredytowego – ile zarabia doradca kredytowy?
Doradca kredytowy, przygotowuje dokładną analizy możliwości kredytobiorcy i na tej podstawie wybiera najkorzystniejszy dla niego kredyt bankowy. Pomoc doradcy finansowego jest szczególnie istotna jeśli szukamy oferty kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu. Kwota takiego kredytu przekracza zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych a spłacana jest przez 20 – 30 lat. W takiej sytuacji wybór odpowiedniego zobowiązania jest naprawdę niezwykle istotny.
Sama porada doradcy kredytowego jest bezpłatna. Jego wynagrodzenie stanowi prowizja kredytu. Zazwyczaj im większy kredyt uda mu się „sprzedać” swoim klientom, tym większa jest jego prowizja oraz zarobki. Prowizja ta udzielna jest przez bank, do którego klient złoży wniosek o przydzielenie mu danego kredytu hipotecznego. Co jest logiczne, że jego zarobki doradcy rosną wraz z wysokością danego kredytu. Nie oznacza to oczywiście, że na siłę będzie źle dobierał kredyt. W takiej sytuacji bank odrzuci nasz wniosek.
Doradca kredytowy – czy warto skorzystać z jego usług?
Dlaczego pomoc doradcy kredytowego może być dla nas istotna? Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę by dobrać najkorzystniejszą ofertę. Przy kredytach długoterminowych niezwykle istotna jest nasza zdolność kredytowa, która jest obliczana nie tylko na podstawie naszych zarobków, lecz także wszystkich naszych wydatków i zobowiązań finansowych. Doradca dokładnie analizuje nasze przychody i wydatki, dzięki czemu wie jak wysoką ratę miesięczną będziemy wstanie spłacać. Dopiero wtedy wybierze dla nas najkorzystniejszą ofertę kredytową.
Osoby, które nie chcą korzystać z pomocy doradcy finansowego, mogą sami spróbować przygotować taką analizę i wybrać kredyt. Trzeba dokładnie obliczyć koszta kredytu hipotecznego i zdolność kredytową. W tym celu powinni korzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów kredytowych, między innymi:
- kalkulatora zdolności kredytowej;
- kalkulatora rat kredytowych;
- oraz kalkulatora kredytu hipotecznego.
Warto jednak pamiętać, że korzystając z kalkulatorów otrzymamy jedynie przybliżone dane, zaś dane doradcy finansowego bardziej aktualne.