Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Jednym z produktów bankowych cieszących się ogromną popularnością wśród klientów jest kredyt konsolidacyjny. To kredyt bankowy, który pozwala na zamienienie kilku zobowiązań na jedno. Wiąże się najczęściej ze zmniejszeniem wysokości rat, a także wydłużeniem okresu kredytowania. W efekcie taki kredyt stanowi o wiele mniejsze obciążenie domowego budżetu. Wyróżnia się obecnie dwa podstawowe rodzaje kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny dzieli się na kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Obie te formy kredytowania nieco się od siebie różnią. Poznajmy je nieco bliżej.

Kredyt gotówkowy

Jest to obecnie najczęściej wybierany kredyt konsolidacyjny. Formalności są w tym wypadku ograniczone do absolutnego minimum. Tym, czego wymaga bank jest jedynie zaświadczenie o wysokości osiąganych zarobków. Jednocześnie na decyzję kredytową naprawdę nie trzeba długo czekać – podejmowana jest w niektórych bankach dosłownie w ciągu piętnastu minut. Konsolidacja zadłużenia w przypadku tego rodzaju kredytu konsolidacyjnego nie wiąże się również z koniecznością stosowania żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Jest to więc kolejny plus, który istotnie upraszcza procedurę kredytową. Trzeba jednak pamiętać, że za tymi wszystkimi zaletami idzie ogromna wada – suma kredytów, które mogą zostać skonsolidowane nie może na ogół przekraczać osiemdziesięciu tysięcy. W niektórych przypadkach banki idą jeszcze dalej i kwota ta spada do pięćdziesięciu tysięcy. Nie jest ona więc wysoka.

Kredyt hipotecznych

To zdecydowanie bardziej poważny rodzaj kredytu konsolidacyjnego. Może on być zdecydowanie wyższy niż opisany powyżej kredyt gotówkowy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takiego kredytu konieczne jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. W przypadku niespłacania zobowiązania można więc stracić dom lub mieszkanie. Jest to ogromne ryzyko, które wiele osób decyduje się jednak unieść. Okres kredytowania w przypadku tej odmiany kredytu konsolidacyjnego może dochodzić nawet do dwudziestu lat. Jest więc naprawdę bardzo długi, co dla wielu osób jest ogromną zaletą.

Secured By miniOrange