Słowniczek pojęć związanych z kredytami – rodzaje kredytów
Chętnie korzystamy z różnorodnych ofert bankowych. Nie wszystkie jednak pojęcia dotyczące finansów są dla nas jasne. W pierwszej części artykułu wyjaśniliśmy kilka kwestii dotyczących umowy kredytu. Teraz wyjaśniamy, czym się różnią od siebie poszczególne rodzaje kredytów.
Kredyt gotówkowy
Z kredytów gotówkowych korzystamy bardzo chętnie. Dzięki dodatkowym pieniądzom możemy realizować różne plany i marzenia. Choć nie do końca zdajemy sobie sprawę banki przygotowały dla swoich klientów różne rodzaje kredytów, z których wielu z nas korzysta na co dzień. Oto kilka produktów bankowych po które najchętniej sięgamy.
Hipoteczna linia kredytowa
Hipoteczna linia kredytowa – jest to rozwiązanie, które banki oferują przede wszystkim przedsiębiorstwom. Bank udostępnia pewną sumę pieniędzy, z których firma może na bieżąco korzystać. W ten sposób zostaje wsparta codzienna praca i funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Rodzaje kredytów bankowych – kredyt odnawialny
Kredyt odnawialny to jeden z rodzajów kredytów bankowych. Jest to specjalny produkt, który zwiększa limit gotówki na koncie, z której może korzystać pożyczkobiorca. Dzięki temu zwiększa się saldo na koncie, jednak klient nie ma obowiązku z niego korzystać. Mogą to być pieniądze na tzw. wszelki wypadek. Z dostępu do tych środków można korzystać przez 12 mieszący. Po tym czasie umowa kredytu zostaje automatycznie przedłużona. Więcej na temat znajdziesz w artykule – Czym jest kredyt odnawialny.
Karta kredytowa
Karta kredytowa – jest to normalna karta płatnicza, która różni się od karty debetowej tym, że możemy nią płacić do pewnej kwoty ustalonej przez bank. Korzystamy więc z pieniędzy banku zamiast ze swoich, a następnie spłacamy kartę kredytową.
Przewalutowanie
Przewalutowanie – w przypadku kredytów hipotecznych jest to zmiana waluty, w której będzie spłacane zobowiązanie. Działa to w dwie strony – można przewalutować kredyt w obcej walucie na złotówki lub ze złotówek na inną walutę, jednak w tym drugim przypadku zazwyczaj wymaga się, aby kredytobiorca zarabiał w walucie, w której chce spłacać kredyt po przewalutowaniu.