Spłata kredytu hipotecznego – co trzeba o niej wiedzieć?

Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Cieszymy się z nowego mieszkaniu lub domu i zapominani, że czeka nas jeszcze spłata kredytu hipotecznego. A to przecież nasze najważniejsze zobowiązanie wobec banku. Sprawdź jakie są zasady spłaty zobowiązania.

Dla wielu osób najważniejsze jest to, że bank w ogóle udzielił im kredytu. Zazwyczaj to jedyne rozwiązanie dla osób marzących o własnym domu lub mieszkaniu. Warto jednak pamiętać nie tylko o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby taki kredyt otrzymać, ale również o zasadach jego spłaty.

Spłata kredytu hipotecznego – sprawdź harmonogram

Bank do umowy kredytu hipotecznego dołącz również harmonogram spłaty kredytu. Istotne jest zachowanie tego dokumentu w bezpiecznym miejscu. Dzięki niemu można szybko i łatwo dowiedzieć się jakie są kwoty i terminy konkretnych rat. W harmonogramie bank uwzględnia wszystkie koszty zaciągniętego kredytu, więc klient będzie wiedział dokładnie ile musi oddać bankowi. Posiada on formę tabeli z informacją na temat numeru raty, całkowitej jej kwoty, części kapitałowej i odsetkowej oraz na temat pozostałej kwoty, jaka zostanie do spłacenia.

Osoby, które mają problem ze spłatą kredytu hipotecznego, mogą skorzystać z opcji wakacji kredytowych.

Rata oprócz kapitału i odsetek, może również zawierać ubezpieczenia kredytu różnego typu. Bardzo popularne staje się ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, dla klientów, których nie stać na wkład w wysokości 20%. Innym obciążeniem jest ubezpieczenie pomostowe dotyczące budowanych nieruchomości, w przypadku których nie można dokonać wpisu w księdze wieczystej.

Zobacz dokładnie wszystkie koszta kredytu hipotecznego, sprawdź ten artykuł.

Spłata kredytu hipotecznego w ratach równych lub malejących

Kredyt hipoteczny można spłacać w ratach równych. Innymi słowy, kapitał, odsetki i inne koszty są przeliczane tak, że przez cały okres spłaty, raty są równe. W początkowych okresach spłacane są odsetki i niewielka część kapitału, jednak z upływem czasu proporcje ulegają zmianie i spłacana jest większość kapitału.

Spłata kredytu hipotecznego jest również możliwa w ratach malejących. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze stałą ratą kapitałową oraz odsetkami, które są liczone od pozostałego kapitału. Na początku raty są wyższe, ale z czasem maleją, ponieważ maleje kwota, od której są naliczane. Przy takich ratach, zapłacimy bankowi znacznie mniej, jednak rozwiązanie to jest dobre dla klientów, których stać na spłacanie wyższych rat w początkowym okresie obowiązywania kredytu. Trzeba więc wykazać się dobrą zdolnością kredytową. Zobacz jak poprawić zdolność kredytową.

Jeśli chcesz zmienić warunki spłaty kredyt sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz.

Warto pamiętać, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne i wysokość rat może ulec zmianie. W przypadku opóźnień w spłacie, informacja zostanie umieszczona w BIK, naliczone zostaną odsetki karne oraz rozpoczęte zostaną działania windykacyjne i egzekucyjne.

Secured By miniOrange