Zmiana warunków kredytu – jakich dokumentów potrzebujesz

Zmiana naszej sytuacji finansowej, nadmierna ilość zaciągniętych kredytów – to wszystko może spowodować trudności z ich spłacaniem. W wielu bankach jest możliwość skorzystania z wakacji kredytowych lub wydłużenia terminu spłacania kredytu. By jednak starać się o takie wsparcie trzeba sprawdzić jakie dokumenty są potrzebne by starać się o zmianę warunków kredytowania.

Nasza sytuacja życiowa i finansowa, może czasem się zmienić nawet z dnia nadzień w wyniku ciężkiej choroby, wypadku czy utraty pracy. Choć nikt z nas tego nie panuje, jednak nieszczęścia się zdarzają. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z zaciągniętym kredytem. Bank oferuje różne formy wsparcia np. wakacje kredytowe, czy też wydłużenie spłaty kredytu. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule Problem ze spłatą kredytu – sprawdź co robić. A jakie dokumenty są potrzebne by starać się o zmianę warunków kredytowania? Sprawdź również jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu.

Zaświadczenie o dochodach

Bank będzie chciał zapoznać się z wysokością osiąganych przez kredytobiorcę zarobkach. Zaświadczenie musi być wystawione przez pracodawcę na specjalnym druku, który udostępni Ci bank. W tym przypadku bank może zażądać, aby na druku znalazło się potwierdzenie dochodów za ostatni rok lub za ostatnie trzy miesiące. W innych bankach kredytobiorca może złożyć jedynie oświadczenie.

Kopia rozliczenia z Urzędem Skarbowym

Wszystkie banki wymagają również dołączenia PIT-u za rok poprzedzający złożenie wniosku o zmianę warunków kredytowania. Oczywiście, wystarczy jeśli w banku złożymy jedynie kopię tego druku. Bank przyjmie jednak ten dokument pod warunkiem, że znajdzie się na nim pieczątka właściwego Urzędu Skarbowego, która potwierdzi, że PIT rzeczywiście została przez nas złożony.

Wypełniamy wniosek

Po zebraniu wszystkich wymaganych przez bank możemy już złożyć wniosek o zmianę warunków kredytowania. W większości każdy z działających w Polsce banków ma własny wzór tego dokumentu. Niektóre banki mają te formularze bardzo uproszczone, w innych jest wręcz odwrotnie. Niezależnie jednak od wzoru w każdym będziemy musieli uaktualnić dane, które dotyczą naszej aktualnej sytuacji finansowej i zawodowej. Bank będzie wymagał również aby w tym wniosku znalazły się nasze aktualne dane osobowe.

Jeśli mamy trudności ze spłacaniem kredytu, z pewnością uda się wyjść z tej kłopotliwej sytuacji. Nie można jednak unikać kontaktów z bankiem. Im szybciej zacznie działać, tym większe będą szanse, że uda nam się znaleźć wspólnie z bankiem rozwiązanie.

Secured By miniOrange