Jakie są warunki uzyskania kredytu mieszkaniowego?

Kredyt mieszkaniowy należy do jednego z najczęściej udzielanych kredytów przez banki działające na terenie naszego kraju. Wśród kredytobiorców przeważają młodzi ludzie, dla których kredyt bankowy jest jedyną szansą na własne mieszkanie. Jakie warunki muszą oni spełnić, aby bank zechciał rozpatrzeć ich wniosek kredytowy pozytywnie?

Warunki, które trzeba spełnić, aby móc otrzymać kredyt na zakup mieszkania są w poszczególnych bankach bardzo do siebie zbliżone. Osoby, które ubiegają się o kredyt muszą przede wszystkim posiadać stałe źródło dochodu. Fakt, że posiadamy stałe źródło dochodów musi zostać potwierdzone stosownym dokumentem. Najczęściej jest to umowa o pracę, ale banki przyjmują także formularz PIT za miniony rok podatkowy. Ten drugi wymóg najczęściej dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Dodatkowo należy dołączyć dane firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Musimy w nim uwzględnić takie dane, jak:

  • nazwa firmy;
  • adres;
  • numer kontaktowy do pracodawcy.

Dla banku bardzo ważny jest także rodzaj umowy, na którą jesteśmy zatrudnieni. W zdecydowanie lepszej sytuacji są osoby zatrudnione na umowę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że osoby, które pracują na umowę na czas określony nie mają żadnych szans na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania.

Ubiegając się o kredyt na zakup mieszkania, musimy dysponować także wkładem własnym. Nie ma obecnie możliwości otrzymania kredytu w wysokości, która będzie równoważna wartości kupowanego mieszkania. W chwili obecnej na przyznanie kredytu nie mogą liczyć osoby, które nie dysponują wkładem własnym w wysokości od 15 do 20% wartości mieszkania.

Bank będzie chciał potwierdzić również naszą tożsamość. Dlatego składając wniosek o kredyt trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Istotną dla banku informacją jest także nasza historia kredytowa. Należy więc poinformować bank o tym, czy posiadamy już jakieś inne bankowe kredyty.

Zanim złożymy wniosek o kredyt musimy wcześniej zgromadzić całkiem sporo dokumentów.

Secured By miniOrange