Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Żaden bank nie udzieli nam kredytu jeżeli nie będziemy posiadali odpowiedniej zdolności kredytowej. Czym zatem jest zdolność kredytowa i jaka jest jej właściwa definicja? Dlaczego dla każdej instytucji finansowej jest tak bardzo istotna?

Zdolność kredytowa i jej kryteria

Okazuje się, że nasza wiarygodność finansowa uzależniona jest od wielu kryteriów. Zdolność kredytowa definiuje możliwość kredytobiorcy do terminowej spłaty zaciągniętego kredytu.  To bank decyduje o tym czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca do tego, abyśmy się mogli w danej placówce zapożyczyć. Najpierw oczywiście w banku składamy odpowiedni wniosek. Na jego podstawie instytucja oraz dołączonych dokumentów bank określa prawdopodobieństwo z jakim terminowo będziemy w wstanie spłacić swoje zobowiązanie. Jeśli bank odrzucił Twój wniosek z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej zobacz jak poprawić swoją zdolność kredytową.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Podstawowymi czynnikami, które w większości wpływają na zdolność kredytową są:

  • wysokość naszych dochodów,
  • majątek, którym dysponujemy,
  • liczba osób przebywających w naszym gospodarstwie domowym,
  • forma zatrudnienia, a
  • także wszelkie inne zobowiązania, takie jak na przykład kredyt w innym banku lub też alimenty na dziecko.

Zdolność kredytową można obliczyć samemu korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów kredytowych.

Wiarygodność finansowa

Nieco innym pojęciem okazuje się natomiast wiarygodność finansowa, która bardzo często mylona jest właśnie ze zdolnością kredytową. Otóż wiarygodność finansową określa się na podstawie naszej historii kredytowej. Dlatego duży wpływ tutaj mają terminowe spłaty rat, a także nasze radzenie sobie w przypadku zadłużenia na dość spora sumę.

Jeśli masz w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zobacz jak budować swoją historię kredytową.

Innymi słowy wiarygodność finansowa to reputacja o nas samych jako przyszłych kredytobiorcach, którą biorą pod uwagę banki oraz wszelkie inne instytucje bankowe w chwili, kiedy składamy w ich placówce wniosek o przydzielenie nam kredytu gotówkowego. Wiadomo, iż jeżeli nasza historia kredytowa będzie prezentować się bez zarzutu – wtedy oczywiście mamy większą szansę na to, że dany bank nam ten kredyt przydzieli.

Secured By miniOrange