Kalkulator zdolności kredytowej – sprawdź swoje możliwości finansowe
Zaciąganie kredytu wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim nie trzeba przez wiele lat odkładać pieniędzy na jakieś określone wydatki tylko można je sfinansować kredytem. Trzeba jednak pamiętać, że będzie trzeba będzie je zwrócić. Na szczęście, klienci mają możliwość spłacania zobowiązania w wygodnych miesięcznych ratach. Aby otrzymać kredyt, należy jednak posiadać odpowiednie możliwości finansowe. W ich ocenie pomaga kalkulator zdolności kredytowej.
W Internecie dostępnych jest wiele praktycznych narzędzi, które są w stanie określić jaka jest zdolność kredytowa użytkownika. Wystarczy podać w nich pewne istotne informacje dotyczące własnych zarobków, wydatków oraz parametry kredytu, aby dowiedzieć się czy mamy szansę na taką kwotę. Kalkulatory potrafią również informować klientów o maksymalnych kwotach, jakie mogę otrzymać przy określonej dla nich zdolności kredytowej. Pomimo, że dane te mają charakter orientacyjny, warto się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się w jaki przedział kwotowy można celować. Jeśli nasze możliwości są zbyt małe, warto sprawdzić jak poprawić zdolność kredytową.
Kalkulator zdolności kredytowej – jakie dane należy wprowadzić?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na zdolność kredytową klienta oraz na decyzję banku czy dana osoba może otrzymać wsparcie finansowe. Ocena zdolności kredytowej jest ważna nie tylko w przypadku dużych kredytów hipotecznych, ale również w przypadku mniejszych zobowiązań, takich jak na przykład kredyty gotówkowe. Do najważniejszych informacji, jakie należy wprowadzić w kalkulatorze zalicza się:
- miesięczny dochód klienta,
- inne zobowiązania oraz kredyty bankowe,
- sytuacja rodzinna i stan cywilny (ilość osób na utrzymaniu),
- doświadczenie zawodowe i posiadane wykształcenie,
- koszty utrzymania i inne wydatki,
- majątek posiadany przez klienta,
- źródła zarobku.
Jakie jeszcze informacje należy uwzględnić w kalkulatorze?
Kalkulator zdolności kredytowej wymaga również podania informacji na temat parametrów samego kredytu. Innymi słowy należy podać kwotę zaciąganego zobowiązania, RRSO, oprocentowanie, wielkość prowizji, ilość oraz rodzaj rat – czy są to raty równe czy malejące, itp. Na tej podstawie oraz na podstawie informacji podanych powyżej, kalkulator określa czy klient posiada zdolność do zaciągnięcia i spłaty danego zobowiązania. Dodatkowo podawane są informacje na temat maksymalnej dostępnej kwoty kredytu i ilości rat.
Gdzie szukać dobrych kalkulatorów?
Jeśli ktoś nie wie jak obliczyć zdolność kredytową to dobrą wiadomością dla takiej osoby jest fakt, że w sieci dostępnych jest mnóstwo kalkulatorów, które można łatwo znaleźć przy pomocy wyszukiwarki. Dzięki temu rozwiązaniu można zyskać orientacyjne informacje na temat kwot możliwych do otrzymania.
Zbyt niska zdolność kredytowa to częsta przyczyna odrzucenia wniosku. Zobacz dlaczego jeszcze, bank odmówił kredytu.